3. Zarážení hory

V sobotu 19. srpna proběhla v Tasovicích již třetím rokem v řadě slavnost Zarážení hory, kterou pro vinaře i širokou veřejnost uspořádal místní Spolek vinařů svatého Klementa. Tento pradávný zvyk symbolizuje čas poslední fáze zrání hroznů, kdy se zaražením hory zakazuje všem nepovolaných osobám kromě majitele a hotařů vstupovat do vinohradu. Slavnost je naplněna bohatým programem, který obsahuje mnoho úkonů právních, církevních i magických. Vykonavatelem moci nad vinohrady je horenská rada, pod vedením perkmistra, jemu podřízení hotaři při tomto obřadu skládají hotařskou přísahu strážců vinohradu, jsou přečteny horenské artikule a také převzácný dokument Glejt vinařů tasovických z roku 1402, kterou tehdejší místní majitelé vinohradů získali od hejtmana znojemského hradu Hynka z Kunštátu, řečeného Suchý čert.

Slavnost byla zahájena před budovou Tasovického vinařství a průvodem za doprovodu cimbálové muziky se postupně přesunula s mnoha přestávkami naplněného písničkou a příjemnou náladou až do vinohradu, kde obřad vyvrcholil samotným zaražením hory.

Důležitou částí obřadu je rovněž posvěcení kytic v přilehlém kostele Nanebevzetí Panny Marie. Nový tasovický administrátor otec Josef Sokulski vinařům požehnal a podobně jako kněží před staletími společně s vinaři poprosili Pána Boha a svaté patrony o ochranu vinohradu a vinařů od všech pohrom a nemocí.

Stalo se milým zvykem, že mnoho návštěvníků z řad veřejnosti se pro tuto příležitost ustrojí do místního obnoveného kroje, čímž celá akce dostane punc výjimečnosti. Při mnoha zastaveních si přítomní zazpívají s cimbálkou, kterou byla letos Moravská muzika Petra Mikulky z Brna a také s místními pěveckými soubory Sousedé a Mužáci z Tasovic. Letošní průvod do vinohradu zpestřila příjemná zastávka u Viktorínova vinařství, v jehož blízkosti zároveň došlo k polapení zlodějů, čímž hotaři a biřici současně prokázali svoji ostražitost a horenská rada mohla pro výstrahu podobným názorně předvést, jak kruté tresty zlodějům hrozí.

Poté, co hotaři ve vinohradě slavnostně vztyčili horu, bylo kolem ní zaraženo ještě dvanáct kolků jako symbolů dvanácti měsíců vinařovy práce. Samotné zatlučení je čestnou záležitostí vzácných hostů a členů pořádajícího spolku. Na závěr zazněla slavností myslivecká salva do čtyř světových stran a poté také uši trhající pískání přítomných dětí na píšťalky, které má symbolicky zahnat zlé síly, nemoci, bouřku, ale hlavně špačky.

Protože tak jako většina podobných akcí je záležitostí obcí Tasovice a Hodonice, tak i hory se vždy zarážejí dvě za obě obce.

Poté, co byly splněny všechny povinné body obřadu, mohl se teprve celý průvod přesunout na hřiště TJ Sokol Tasovice, kde pokračovala volná zábava při písničce a sousedských setkáních.

Autor: Miluška Mitregová

Zpráva v novinách - Znojemský deník