Zarážení hory 17.8.2024

Sobotní odpoledne 17. srpna v Tasovicích se neslo ve znamení folklóru, vína, krojů a pěkných písniček při cimbálu. Spolek vinařů sv. Klementa, který sdružuje vinohradníky z obcí Tasovice, Hodonice a nově i Krhovice uspořádalo za podpory obcí Tasovice, Hodonice, Tasovického vinařství a mnoha dalších sponzorů jubilejní desátý ročník Zarážení hory.

Tento zvyk má prastaré kořeny a dřív se s plnou vážností dodržoval ve všech vinařských obcích. V době, kdy nebyly vinohrady obehnány drátěnými ploty, sloužila jako zákazové znamení zavřené vinice dlouhá nazdobená hora s kyticí posvátných bylin, která byla vidět z daleka a jako zdvižený prst hrozila všem, kdo by se odvážili neoprávněně vejít do vinohradu. Hrozny v poslední fázi zrání bylo potřeba chránit všemi dostupnými prostředky.

Slavnostní přivítání perkmistra a horenské rady spolu s pozvánkou k prohlídce sklepa Tasovického vinařství a ochutnávkou si nenechala ujít více než stovka účastníků v krojích i civilu. Horenské znamení bylo přineseno do kostela sv. Klementa, kde páter Jan Sokulski slavnostně posvětil kytice a požehnal celé akci. Poté byly kytice postupně navázány na tři hory a vztyčeny ve farním vinohradě, na náměstí u Obecního úřadu, kde vzniklo improvizované vinařské stanoviště, a poté i ve vinohradě Juračkova vinařství, kde celá slavnost vyvrcholila. Během zaražení hory složili místní hotaři přísahu hlídačů vinohradu, bylo zatlučeno 12 kolků za 12 měsíců vinařovy práce a myslivci slavnostní salvou oznámili celé dědině, že je hora zaražena. Závěr obřadu patřil dětem, které píšťalkami ze všech sil plašily špačky a odháněly bouřku a zlé síly. Cestou se podařilo hotařům a biřicům zadržet zloděje s nakradenými hrozny, které horenský soud rovnou soudil a odsoudil dle vinařských artikulí ke krutému trestu useknutí ruky. Opět proběhly tradiční soutěže v mlácení obilí a sekání dřeva na přesnost a poté až do noci probíhala volná zábava při cimbálu. Letos jsme poprvé neunikli asi půlhodinové přepršce, ale ani ta nepokazila dobrou pohodu a společně jsme prožili krásné odpoledne.

Miluše Mitregová